Web pripravený vďaka projektu Prolib (TEMPUS JEP_IB 13427-98)

Projekt R13
príroda a pamiatky rožňavského okolia
LOGO, otvorená žltohnedá kniha

O KNIŽNICI, Informácie o knižnici a tomto Webe
SLUŽBY, katalóg, MVS...
DISKUSIA, odkazy návštevníkov, guestbook
KONTAKT, Lipová 3, 048 01 Rožňava Tel: 058/7880917 všetky kontakty, adresy, mapa, poslanie e-mailu priamo zo stránky
Spýtajte sa knižnice
Partnerská knižnica Kancelárie NR SR www.knihy.sme.sk

ZVYKNI, Združenie Východoslovenských knižníc www.mamhlad.sk

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského
Ťa víta na svojom webe

Literárne dni Pavla Dobšinského 2008 20.11.2008 o 14.00
pozývame Vás na vyhodnotenie 9. ročníka autorskej súťaže Literárne dni Pavla Dobšinského 2008 a stretnutie so spisovateľmi Gabrielou Futovou a Petrom Karpinským štvrtok 20. novembera 2008 o 14:00 hod. Súčasťou podujatia bude priamy prenos z besedy spisovateľky Gabriely Futovej so žiakmi 6. ročníka ZŠ o 10:00 hod. Pozvánka
Ocenení ilustrátori na BIB - Bienále ilustrácií Bratislava
pozývame Vás na výstavu ocenených ilustrácií detských kníh z Bienále ilustrácií Bratislava. BIB je medzinárodná súťažná výstava originálov ilustrácií detských kníh. Súťaž prebieha každé dva roky už od roku 1967. Výstava potrvá do 27.11.2008.
Literárno - diskusný večer s Michalom Hvoreckým 6.11.2008 o 18.00
Prehrať záznam z online prenosu
FOTOGALÉRIA s literárno - diskusného večera s Michalom Hvoreckým.
Propozície projektu "Ľudové klenoty II."  
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave pri príležitosti 180. výročia narodenia Pavla Dobšinského, v snahe pokračovať v úsilí zbierať a uchovávať ľudovú slovesnú tvorbu vyhlasuje II. časť projektu "Ľudové klenoty" zameraný na terénny zber tejto tvorby v obciach a mestách nášho regiónu.
"Osobnosti českej hudby" 5.11.2008
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a České centrum Košice Vás srdečne pozýva na výstavu "Osobnosti českej hudby" Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bedřich Smetana do spoločenských priestorov knižnice. Českí skladatelia a interpreti ovplyvnili vývoj európskeho hudobného diania ako vynikajúci hráči, pedagógovia, kapelníci i komponisti. Takmer každé mesto a mnoho obcí sa v Českej krajine pýši pozoruhodnou hudobnou históriou. Výstava potrvá do 10.12.2008, vstup voľný.
Putovanie s Pavlom Dobšinským - FOTOGALÉRIA 4.11.2008
FOTOGALÉRIA z putovania po miestach pôsobenia Pavla Dobšinského.
FOTOGALÉRIA - Stretnutie, autogramiáda a prezentácia knihy s Ing. Jozefom Banášom 29.10.2008 o 16.30
Ing. Jozef Banáš, prozaik, dramatik, politik a autor kníh Lepší ako včera; Politicum tremens alebo Čo bolo, bolo!; Idioti v politike; Zóna nadšenia.
VIDEO a FOTOGALÉRIA 17.10.2008
Video zo slávnostného odhalenia reliéfu Pavla Dobšinského. FOTOGALÉRIA od Michala Zachara z konferencie "ROZPRÁVKOVÉ DEDIČSTVO" pre knihovníkov a pedagógov venovanej "P. Dobšinskému, rozprávke a súčasnosti".
autorské čítanie a beseda s Michalom Vieweghom a Martinom Reinerom 21.10.2008 o 16.30
FOTOGALÉRIA z autorského čítania a besedy s najúspešnejším a najpredávanejším českým spisovateľom a scenáristom Michalom Vieweghom (označovaný za českého Harryho Pottera) Mediálne úspešným sa stal po vydaní druhej knihy "Báječná léta pod psa". Knihy píše a predáva ako na bežiacom páse. Producenti sa "bijú" o práva sfilmovať ich... Jeho knihy boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov - veľmi slušná kariéra aj v zahraničí. Literárne stretnutie je súčasťou festivalu "Dni českej kultúry".
Pozvánka  www.viewegh.cz  www.martinreiner.cz
Knihovníci knihovníkom 1.10.2008 o 9.00
FOTOGALÉRIA pracovné stretnutie knihovníkov regiónu o 9:00 hod. Spolupráca na nových aktivitách a zaujímavé ukážky ako pracovať s čitateľmi.
VIDEO "SKVOSTY NA GOTICKEJ CESTE" 25.9.2008
v rámci podujatia ARS ANTIQUA EUROPAE IN VIA GOTHICA sa uskutočnila vedomostná súťaž o gotickom umení. FOTOGALÉRIA.
Putovanie s P. E. Dobšinským do 2.10.2008
Pri príležitosti 180. výročia narodenia P. E. Dobšinského prebieha v knižnici projekt "Putovanie s P. E. Dobšinským". Do tohto projektu sú zapojení žiaci 5. roč. ZŠ z regiónu a mesta Rožňava. Žiaci sa zoznámia s miestami kde žil a pôsobil P. Dobšinský a stretnú sa so súčasnými detskými autormi
Najkrajší kalendár Slovenska 2008 do 2.10.2008
Pozývame Vás na putovnú výstavu "Najkrajší kalendár Slovenska 2008" - ocenené súťažné diela. Výstava potrvá do 2.10.2008.
Výber z noviniek 11.9.2008
Výber z noviniek detskej literatúry, náučnej literatúry a beletrie - september 2008
Databáza regionálnych osobností
Gemerská knižnica P. Dobšinského, ako stredisko pre dokumentáciu regionálnej literatúry Rožňavského okresu, buduje kartotéku regionálnych osobností už vyše 40 rokov. V tejto kartotéke nemáme zaradené osobnosti zo súčasnosti, preto sme sa rozhodli začať budovať databázu regionálnych osobností 20. a 21. storočia. Cieľom je zhromažďovať a spracovávať biografické pramene, sústreďovať dokumentáciu a poskytovať informácie o živote osobností, ktoré sa významným spôsobom zúčastňovali a zúčastňujú na kultúrnom, vedeckom, umeleckom, hospodárskom, politickom a spoločenskom živote nášho okresu v minulosti i súčasnosti.
Biografický dotazník si môžete stiahnuť a vyplnený dotazník prosíme poslať poštou na adresu Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Lipová 3, 048 01 Rožňava
Kultúrne poukazy 2008
Kultúrne poukazy môžete použiť na zaplatenie členského registračného poplatku.
O slovenskom Homérovi
Pozývame Vás na výstavu Život a dielo Pavla Dobšinského, kňaza, redaktora, básnika, prekladateľa, pedagóga a zberateľa ľudových rozprávok. Výstavu pripravila Štátna vedecká knižnica v Košiciach. Zaujímavé je napríklad rožňavské vydanie Dobšinského Slovenských povestí z roku 1858, Národný zábavník Lipa, v ktorom sú uverejnené Dobšinského básne, či Zborník slovenských národných piesní, povestí, prísloví, porekadiel, hádanok, hier, obyčajov a povier z roku 1870. Výstavu si môžete pozrieť do konca septembra.
Celoslovenský snem kráľov čitateľov v Turčianskej knižnici v Martine. 19.-21.6.2008
Posolstvo Kráľov čitateľov v plnom znení: Čítaním sme prišli k poznaniu, že: "Knihy sú pre človeka tým, čím krídla vtákom."
Potvrdili sme, že kníh sa nevzdáme, pretože v nich po kúskoch nachádzame aj sami seba. V súčasnosti objavujeme krajiny fantázie v knihách Rowlingovej a jej Harryho, či plány Artemisa Fowla a opätovne sa vraciame aj k múdrostiam slovenských rozprávok. Najradšej by sme boli, keby nás v knižniciach vítali knihy od zeme až po samé nebo, s čarokrásnou záhradou, pričom knihovníčky by okolo nás lietali ako nápomocní anjeli. Zoberte si do rúk aj vy svoju knihu. Možno sa s ňou otvorí aj vaše srdce a ďalší svet, vo vašom svete. A potom ďalší a ďalší... Povedzte o ňom aj svojim kamarátom a tiež svojim rodičom. Pretože by sme boli veľmi radi, keby do našich knižníc chodili spolu s nami. Viac.
"Za krásami Slovenského krasu" 12.6.2008 o 8:30
pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, Správou NP Slovenský kras v Brzotíne sme organizovali IV. ročník regionálnej prírodovednej súťaže žiakov ZŠ. Súťažiace družstvá si merali svoje vedomosti v 2 kolách, teoretickom a poznávacom. Územie Slovenského krasu predstavuje najväčšie krasové územie v strednej Európe a skrýva mnoho tajomstiev. Vyhodnotenie súťaže.
V knižnici zakladáme: HEVI klub
  • prihlásiť sa môžu deti od 5 - 15 rokov
  • stretávať sa budeme raz mesačne
  • klubový program bude upresnený na I. stretnutí v septembri 2008
  • HEVI klub vám pomôže zaujímavo využiť voľný čas, nájsť si dobrých kamarátov , získať pozitívnu životnú orientáciu
  • stretnete sa so zaujímavými ľuďmi (spisovatelia, ilustrátori, redaktori...)
  • môžete si písať s deťmi z iných HEVI klubov na Slovensku, dostávať HEVI noviny, navštíviť HEVI klub v Bratislave, ...
Čo je to HEVI klub? HEVI klub je dobrovoľné združenie detí (za pomoci dospelých), ktoré sa stretávajú, aby spolu prežili zaujímavé a pekné chvíle. HEVI klub podporuje u detí chuť čítať, tvoriť, schopnosť mať vlastný názor, vedieť komunikovať s inými, byť aktívny a pozitívne orientovaný.
Kontakt: kniznica@kniznica-rv.sk, Nogeová Darina 058/78809115, pobočka JUH Kešeláková Anna 058/7344217
VIDEO "Kráľ čitateľov 2008" 27.5.2008
27.5.2008 už po deviaty krát bol korunovaný Kráľ detských čitateľov. Oslovili sme všetky základné školy v meste a okrese. Zo všetkých čitateľov, ktorí splnili všetky podmienky súťaže, kráľovnou detských čitateľov sa stala Dominika Vargová zo základnej školy akad. J. Hronca, prvou princeznou Lea Hroncová zo ZŠ akad. J. Hronca a druhou princeznou Kristína Pakesová ZŠ Zlatá. Kráľovná detských čitateľov sa v dňoch 19.-21.6.2008 zúčastní celoslovenského snemu Kráľov detských čitateľov v Martine, kde bude reprezentovať našu knižnicu, mesto a región. FOTOGALÉRIA.
VIDEO "Spoločenská etiketa v praxi" 15.5.2008
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave organizovala stretnutie s Mgr. Art. Ľubicou Blaškovičovou pod názvom "Spoločenská etiketa v praxi". Študenti sa oboznámili a prakticky vyskúšali pravidlá spoločenského správania, stolovania a vystupovania. Mgr. Art. Ľubica Blaškovičová je poslankyňa Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja, herečka, manager, predsedkyňa kultúrnej komisie
FOTOGALÉRIA.
"Stretnutie s Cestovateľom" 26.3.2008 o 17:00
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a CESTOVATEĽ - populárno-náučný mesačník o cestovaní a cestovnom ruchu organizovali "Stretnutie s Cestovateľom"
Hosť: Ľubomír Motyčka (šéfredaktor časopisu Cestovateľ Téma: dovolenky, cestovanie krajiny známe i neznáme...
FOTOGALÉRIA.
Nové fotogalérie 17.3.2008
Z akcií počas TSK,   Kanisterapia,   Súťaž Slovensko v histórii
VIDEO - Námorník Kapko Dierka 12.3.2008
Priestor knižnice sa zmenil na malý ostrov plný šikovných detí, ktoré si skúsili svoju zručnosť pri tvorivých dielňach a rozvíjali svoju fantáziu.
Prehľad podujatí v marci a počas Týždňa slovenských knižníc.
 
Literárne dni Pavla Dobšinského 2008  
vyhlásenie 9. ročníka autorskej súťaže Literárne dni Pavla Dobšinského 2008
VIDEO rozhovor s p. riaditeľkou knižnice Mgr. Ivetou Kyselovou
Vyrobilo Mestské televízne štúdio s.r.o. Rožňava 2007
Literárne dni Pavla Dobšinského 2007 26.10.2007
FOTOGALÉRIA z besedy so spisovateľom Petrom Glockom a vyhodnotenia 8. ročníka súťaže Literárne dni Pavla Dobšinského 2007.
VIDEO Tvorivé dielne
Krátke video z leta ale len teraz zostrihané.
Digitálny obsah z Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského  
článok  o digitálnom obsahu sprístupňovanom prevažne vo forme databáz.
Súťaž "Kráľ detských čitateľov" 24.9.2007
Máš jedinečnú príležitosť zapojiť sa do tejto súťaže a zúčastniť sa celoslovenského snemu kráľov detských čitateľov. Súťaž je venovaná téme Ľudová slovesnosť a Pavol Dobšinský pri príležitosti jeho 180. výročia narodenia. Zapojením sa do súťaže môžeš získať: - nové vedomosti a zážitky čítaním zaujímavých kníh, spoznáš zaujímavých ľudí, nájdeš si nových priateľov,  vecné odmeny, víťaz sa zúčastní v Martine v júni 2008 "Snemu kráľov detských čitateľov". Podmienky súťaže a prihlášky sa dozvieš na úseku literatúry pre deti a mládež. Prihlásiť sa je možné do 31.10.2007
SMS Notifikácia 18.9.2007
V pilotnej prevádzke sme vám do konca roka 2007 bezplatne aktivovali novú službu SMS Notifikáciu a na koniec termínu Vás upozorníme prostredníctvom SMS. Služba sa nevzťahuje na periodiká a CD/DVD požičiavané na 7 dní.
Kalendár výročí osobností Rožňavského okresu 2.7.2007
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského vydala Kalendár výročí Rožňavského okresu 2007-2011.
Kalendár je určený čitateľom knižnice, pracovníkom knižníc a ostatným kultúrnym inštitúciám v regióne. sú tu zaradené osobnosti, ktoré sa narodili, pôsobili, študovali alebo zomreli na území nášho okresu s uvedením vzťahu k regiónu. Údaje sú čerpané z encyklopédií a slovníkov. Kalendár obsahuje menný a zemepisný register, doplnené a aktualizované údaje k 2.7.2007
Index of /Fotogaléria  
Aktualizované fotogalérie z diania v knižnici. 7. ročník Kráľa čitateľov Tvorivé dielne 30.5.2007, Deň slovenskej poézie 8.6.2007, Súťaž KRAS 14.6.2007, Moje mesto 15.6.2007. V sobotu 30.6.2007 sa v Rožňave maľovali grafity. Prinášame vám fotogalériu GRAFITY
Ponuka novín a časopisov  
naša knižnica Vám ponúka nasledujúce tituly novín a časopisov, ktoré sú Vám k dispozícii v čitárni, na detskom, náučnom a hudobnom oddelení
Denná tlač: Gemerský denník, Pravda, Sme, Hospodárske noviny, Új szó
Časopisy: Áčko, Ako na počítač, Alkoholizmus a drogové závislosti, Báječná žena, Bravo, Pekné bývanie, Digi Revue, Dieťa, Eva, Historická revue, Hudobný život, Chip, Infoware, Kanadská mozaika, Kiskegyed, Krásy Slovenska, Level, Ľudia a zem, Muzikus, Múzy v škole, Nok lapja, PC Revue, Plus 7 dní, Poradca, Rebecca, Rock Pop, Slniečko, Slovenka, Szabad Újság, Šarm, 1000 riešení, Týždeň,Új no, Urob si sám, Verejná správa, Vitalita, Záhradkár, Zdravie, Život a ďalšie tituly od našich čitateľov, vydavateľstiev a pod.
Noc s Andersenom FOTOGALÉRIA 30.-31.3.2007
medzinárodný projekt na podporu čítania venovaný deťom pri príležitosti výročia narodenia rozprávkára Hansa Christiana Andersena, realizovaný 30.- 31. marca 2007 v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave. Viac o Noci s Andersenom
VIDEO zo sadenia Rozprávkovníka
VIDEO Noc s Andersenom
Internet na pobočke 2.2.2007
Od 2.2.2007 sme sprístupnuli internet aj na pobočke JUH. Dostupný je aj kancelársky balík OpenOffice.org a laserová tlačiareň.
ISBN-13 2.1.2007
V Online katalógu sme implementovali podporu ISBN-13, ktorý sa používa od 1.1.2007. Katalóg podporuje vyhľadávanie záznamov podľa starého aj nového ISBN. U kníh vydaných pred 1.1.2007 sa zobrazujú obe ISBN a u nových kníh už len nové ISBN.
Novinky 24.10.2006
Potrebujete si niečo napísať a vytlačiť? Umožnili sme Vám to aj na pobočke JUH a navyše opäť poskytujeme aj kopírovacie služby z kníh.
V Online katalógu kníh sme začali vkladať obrázky obalov kníh, momentálne je takto označených viac ako 3200 titulov. Napríklad: vyhľadajte si autorov Rowling Joanne; Keleová-Vasilková Táňa; Lewis Clive Staples, Brown Dan.
Cena INFORUM 2006 za projekt 100 tisíc kníh vo vrecku 30.5.2006
Cenami Inforum 2006 na 12. ročníku medzinárodnej konferencii o profesionálnych informačných zdrojoch boli ocenené najvýznamnejšie a najlepšie české a slovenské produkty, služby alebo činy spojené s elektronickými informačnými zdrojmi s významom pre českú, resp. slovenskú oblasť v období od januára 2005. Výsledky hlasovania o Ceny Inforum 2006 boli slávnostne vyhlásené a odovzdané na INFOKONCERTE dňa 24. 5. 2006. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského získala túto cenu za projekt 100 tisíc kníh vo vrecku.
InfoLIB 25.05.2006 | Ceny INFORUM 2006 udelené
 
Burza kníh - na predaj 24.5.2006
Na žiadosť niekoľkých čitateľov, sme začali budovať zoznam kníh ktoré sú dostupné na predaj. Vyhľadávať sa dá podľa mena autora alebo názvu knihy.
Tohtoročný vrchol 4.4.2006
Počas Týždňa slovenských knižníc  v 13. týždni sme dosiahli tohtoročný vrchol v návštevnosti.
Zmena SMS avíza - ultra-rýchle avízo o rezervácii 9.3.2006
Opäť posielame automaticky SMS aj do siete T-mobile, prevádzkujeme to cez zahraničného poskytovateľa.  Štatistika rezervácií a SMS. Od 13.3.2006 posielame oznam o vrátení rezervovaného dokumentu aj na pevnú linku. Reakčný čas bol skrátený z 5 na 3 minúty. Akonáhle sa vráti Vami rezervovaný dokument tak Vám to oznámime do 3 minút formou SMS. Preto pri rezerváciách vždy uvádzajte číslo na mobil.
100 tisíc kníh vo vrecku  1.3.2006
Ako jediná knižnica na Slovensku, ponúkame verejnosti prostredníctvom mobilných zariadení prístup na on-line katalóg a prezeranie čitateľského konta pre registrovaných používateľov na svojej wap stránke wap.kniznica-rv.sk. Vyše "100 tisíc dokumentov" môžete nosiť vo svojom vrecku a otvárať ich podľa potreby. 
Systém poskytuje aj stručné bibliografické údaje vybraných autorov, ktoré iste využijú zábudliví študenti.
Viac informácií...
Súvisiace linky:
InfoLIB 25.05.2006 | Ceny INFORUM 2006 udelené
InfoLib 100 tisíc kníh vo vrecku - slovenský unikát
Rádio Regina: 02.03.2006 mobilná knižnica na Gemeri.
spravy.HNonline.sk Vyhľadávať knihy v Gemerskej knižnici už môžu čitatelia aj cez mobil
Knihy sme.sk Vyhľadávať knihy v Gemerskej knižnici už môžu čitatelia aj cez mobil
Mobil sme.sk V Gemerskej knižnici možno vyhľadávať knihy cez mobil
Gemerský denník KORZÁR: Informácie o literatúre nájdu čitatelia aj v mobiloch
ITLib. Informačné technológie a knižnice: Infomix 
mobil mania.sk Spríjemnenie každodenného študovania: sedmička užitočností
http://denne.sk/  HNonline.sk   Mobil.Sme.sk

Nové: ITLib. Informačné technológie a knižnice 3/2006: rozhovor
Online databázy: Katalóg kníh OnLine, Katalóg CD-ROM, Výpis konta a Katalóg článkov
Katalóg kníh s možnosťou rezervácie požičaných titulov. Katalóg CD-ROM obsahuje vybrané CD titulu z periodík a kníh., Vaše konto zobrazí vypožičané a rezervované dokumenty s termínmi vrátenia. V katalógu článkov sú bibliografické záznamy článkov z novín a časopisov ktoré sa týkajú okresu Rožňava a okolia, prevažne od roku 1995 do roku 2004. Pred hľadaním si prezri návod a registre hesiel.
WAP stránka .  
Sprístupnili sme wap stránku http://wap.kniznica-rv.sk kde nájdete Výpis konta, výpožičný čas, telefónny adresár, historické okienko a zopár astronomických údajov  - záblesky satelitov Irídium, východy a západy Slnka a Mesiaca.

posledná aktualizácia: 24. november 2014 9:16
kniznica@kniznica-rv.sk