Celoslovenský snem kráľov čitateľov v Turčianskej knižnici v Martine
Čítaním sme prišli k poznaniu, že:
"Knihy sú pre človeka tým, čím krídla vtákom."


Potvrdili sme, že kníh sa nevzdáme, pretože v nich po kúskoch nachádzame aj sami seba. V súčasnosti objavujeme krajiny fantázie v knihách Rowlingovej a jej Harryho, či plány Artemisa Fowla a opätovne sa vraciame aj k múdrostiam slovenských rozprávok. Najradšej by sme boli, keby nás v knižniciach vítali knihy od zeme až po samé nebo, s čarokrásnou záhradou, pričom knihovníčky by okolo nás lietali ako nápomocní anjeli. Zoberte si do rúk aj vy svoju knihu. Možno sa s ňou otvorí aj vaše srdce a ďalší svet, vo vašom svete. A potom ďalší a ďalší... Povedzte o ňom aj svojim kamarátom a tiež svojim rodičom. Pretože by sme boli veľmi radi, keby do našich knižníc chodili spolu s nami.

Dňa 19. - 21. júna sa zišli z celého Slovenska víťazi kráľov čitateľov v Turčianskej knižnici v Martine. Snem sa začal vo štvrtok o 15.00 hodine na Mestskom úrade vo Vrútkach, kde je zriadená aj pamätná izba spisovateľky Hany Zelinovej, ktorú po skončení zasadnutia navštívili účastníci Snemu.

Krásny príhovor, prednesený knihovníčkou Vrútockej knižnice, správne naladil prítomných na vytvorenie posolstva kráľov čitateľov. Súťaž, ktorú pripravili organizátori "Putovanie po večernom Martine" deti zvládli na výbornú, čakalo ich však ďalšie prekvapenie v podobe Martina na bielom koni, ktorý je aj patrónom mesta. Deti podľa mapky označené budovy museli nájsť čo najskôr, pomenovať ich, a vrátiť sa späť na námestie. Ktoré družstvo to zvládlo ako prvé, to zvíťazilo. O 22.30 hodine sa začal ďalší program bez knihovníkov "Pavol Dobšinský, jeho príslovia a porekadlá", bola to tvorivá dielňa, kde herec martinského divadla čítal aj rozprávky. Účastníci snemu, spali v priestoroch knižnice

20.6.2008 – piatok, opäť čakal bohatý program. V kina Strojár, kde sa králi a kráľovné pripravovali na gala program a účinkovanie v ňom. Reprezentanti svojich knižníc a regiónov v rozhovore s komentátormi predstavili seba, svoje mesto a región. V kultúrno - zábavnom programe vystúpili deti z Martinskej základnej umeleckej školy. Na záver celého programu bolo veľké prekvapenie, a to, účasť jedného finalistu pesničkovej súťaže "Superstar", ktoré malo medzi deťmi veľký úspech a ohlas.

V popoludňajších hodinách účastníkov čakalo ďalšie prekvapenie – návšteva Múzea slovenskej dediny, kde sa dopravili na konskom povoze, tzv. rebriňákoch. Veru to bol skvelý zážitok, pretože sa prešlo skoro celým Martinom za plnej premávky. V skanzene okrem prehliadky rôznych budov, kostolíkov, zvonice a malých drevených domčekov sa predstavil aj folklórny súbor Turiec, s ktorým si nakoniec zatancovali všetci. Po večeri nasledovalo neformálne stretnutie detí a knihovníčok s osobnosťami literárneho života v Turčianskej knižnici, s Ondrejom Nagajom, Pavlou Kováčovou, p. Mišákom – šéfredaktorom novín v Martine, Ivanom Válekom a Gabikou Futovou. Záver večera patril opekačke.

21.6. - sobota : bola prehliadka Turčianskej galérie v Martine, v ktorej boli vystavené práce detí zo súťaže XVIII. Ročníka pod názvom "Bienále fantázie", je to medzinárodná súťaž detskej výtvarnej tvorby, na ktorej medzinárodná porota hodnotila viac ako 15 500 prác detí z 28 krajín sveta a spolu udelila 65 cien a 668 čestných uznaní. Po tejto prehliadke sa deti presunuli do pracovnej dielne v galérii, kde si mohol každý ozdobiť svoj hrnček. Boli to krásne výtvory, veď deti na každom kroku presviedčali o tom, že nie nadarmo sa stali kráľmi čitateľov. Tvorivými dielňami sa ukončil kráľovský snem, na ktorý deti určite tak skoro a ľahko nezabudnú. Škoda, že ten čas tak rýchlo prešiel a nastala rozlúčka. Rozpustenie snemu sa nieslo v duchu ďalšieho pokračovania stretnutí v budúcnosti, všetci s elánom nastúpia na rok svojho panovania v o vlastných kráľovstvách.

Gemerskú knižnicu Pavla Dobšinského v Rožňave, svoje mesto Rožňava, ako aj región dôstojne reprezentoval kráľovná Dominika Vargová, ktorá sa bude stretávať s ďalšími deťmi v našom regióne počas svojho kraľovania.
^

posledná aktualizácia: 4. marec 2008 17:50
kniznica@kniznica-rv.sk