Noc s Andersenom

alebo Rozprávková noc v knižnici

Ako sa naše deti dostali do krajiny rozprávok? Veru, nebolo to jednoduché, ale ani žiadna rozprávka nemá jednoduchý dej. Najprv museli súhlasiť rodičia, zbaliť svojmu miláčikovi cestovnú batožinu potrebnú na výpravu do rozprávky, kde nesmel chýbať spací vak, karimatka, nočný úbor, hygienické potreby, plyšový strážca a hlavne baterka. Nájsť odvahu odviesť drobcov do knižnice, odovzdať ich tetám knihovníčkam a odísť, pretože nie všetci dospelí mohli vstúpiť do krajiny rozprávok. 

Ukážky štandardných spoločenských a latinsko-amerických tancov v podaní Kevina a Nikoly z tanečného klubu Sambed naladili deti na dobrú náladu a roprávkovú krajinu. V rozprávkovej miestnosti sme privítali hostí, viceprimátora mesta Rožňava Ing. Františka Kardoša, riaditeľku Mestského divadla Actores Táňu Masníkovú, predsedníčku MO MS Oľgu Benediktyovú a regionálnu poetku Renátu Palme, ktorí zároveň boli aj sudičkami nášho Rozprávkovníka. 

Rozprávkovník - Pinus fábuláris (Borovica rozprávková), náš živý stromček, sme spolu sadili v areáli knižnice už o 18.30 hod. a sudičky ho svojimi želaniami vypravili na rozprávkovú cestu v knižnici. Rozprávkový strom želaní deti našli na úseku detskej literatúry, kde si mohli zavesiť svoje želania. Povzbudiť nás na rozprávkovej ceste prišla aj víla z odboru kultúry nášho kraja. A už nás na rozprávkovú cestu viedol Ole Zatvoročko so svojim dáždnikom, avšak nás neuspal, pretože k sníčkom sme mali ešte všetci ďaleko. Putovaním dostali sme sa k rozprávke Šaško a Šaškula, ktorú zahrali deti z dramatického odboru ZUŠ. Keďže putovaním po rozprávkovej ceste sa treba aj posilniť, prišiel čas aj na večeru a bolo 20.00 hod. A pred nami bola ešte dlhá cesta do cieľa. 

Aká by to bola Noc s Andersenom bez jeho účasti? Veru, prišiel medzi nás aj sám veľký Andersen, spolu s rozprávkovou vílou. Herci Mestského divadla Actores spolu s deťmi putovali po jeho rozprávkach až do neskorých večerných hodín. Po malom občerstvení deti pokračovali tvorivým aktivitami, vystrihovali a skladali z papiera kirigami s pani učiteľkou Chnapkovou, s tetami knihovníčkami hľadali v balónoch myšlienky o knihách, so sudičkou Rozprávkovníka p. Palme a jej pomocníčkou Silviou si deti zahrali rozprávku Cisárové nové šaty a zvyšnú energiu deti vytancovali s tetou Katkou a Natálkou. 

S blížiacou sa polnocou prišiel čas na hľadanie pokladu, vyzbrojení baterkami, vedomosťami a zvedavosťou museli splniť niekoľko úloh, nájsť schované mapy a vybrať sa hľadať poklad, ktorý Rozprávkový deduško ukryl v podzemí areálu knižnice. Nočný vzduch a zvedavosť deti úplne prebrala. Všetci si pochutnali na zlatom poklade a započúvali sa do čítania Šarlotinej pavučinky v podaní poetky Renáty Palme. 

Deti boli vytrvalé a tak pokračovalo predstavovanie masiek, pyžamová párty aj hip-hop tance. Skorá ranná hodinka niektorých donútila odobrať sa do ríše spánku, ale niektorí veru boli vytrvalí. Postupne ako noc strácala na sile, aj naši malí spáči postupne upadali do spánku, aj keď veľmi krátkeho. Budíček, ranná hygiena, raňajky a zbalenie svojich lôžok prebehlo veľmi rýchlo. 

Na záver deti boli ocenení, dostali preukazy spáča, darčeky aj letáčiky na zapísanie svojich dojmov, ktoré budú môcť zaslať do súťaže, ktorú vyhlásil Spolok slovenských knihovníkov v spolupráci s vydavateľstvom Slovart o zaujímavé kolekcie kníh. 

Veríme, že deti ešte dlho budú spomínať na svoje putovanie rozprávkovou krajinou spolu s Andersenom a do knižnice, vždy nájdu cestu prečítať si knihu či pohladiť svoj Rozprávkovník. Ďakujeme všetkým, ktorí vydržali do rána aj tým, ktorí nám svojimi darmi pomohli uskutočniť toto krásne podujatie.

^

posledná aktualizácia: 13. apríl 2007 08:12
kniznica@kniznica-rv.sk